Pierwsza Pomoc

WAŻNI GOŚCIE W NASZYM PRZEDSZKOLU

19 grudnia nasze przedszkole gościło strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przytyku. Przeprowadzili oni szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy. Dzieci  uczyły się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego. Co robić, gdy jesteśmy na niebezpiecznym terenie, jak zabezpieczyć miejsce, w którym znajduje się poszkodowany. Oraz co zrobić, gdy czujemy się niebezpiecznie. Przedszkolaki ćwiczyły, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i co robić, jeżeli w pobliżu miejsca wypadku nie będzie nikogo dorosłego. Utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy.  Poznali sposoby rozpoznawania trzema zmysłami (słuch, wzrok, dotyk) czy poszkodowany oddycha.  Podczas ćwiczeń pozycji bocznej ustalonej dzieci uczyły się jak ułożyć osobę poszkodowaną by spokojnie i bezpiecznie móc doczekać się przyjazdu karetki pogotowia oraz w jaki sposób kontrolować stan rannego.  Wykorzystując manekin Mini Ania uczyliśmy się jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Uczniowie ćwiczyli oddechy ratownicze, zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej. Ponad to nauczyli się ile wdechów powinni wykonać, żeby ich pomoc była skuteczna.  Dalszy etap ćwiczeń z manekinem oparty był na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej oraz zapamiętania liczby dokonywanych ucisków. W efekcie uczniowie objęci powyższym szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki powyższym zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Dziękujemy naszym strażakom.