Akcje Publicznego Przedszkola w Przytyku

 NASZE AKCJE


AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

Nasze przedszkole w tym roku przystąpiło do ogólnopolskiego programu ,,Akademia Zdrowego Przedszkolaka''. Ma na celu utrwalenie wśród rodziców, dzieci oraz personelu przedszkolnego wiedzy o tym, jak zdrowo się odżywiać, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim, kształtować postawy społeczne, jak zapobiegać chorobom oraz minimalizować ich skutki, a także jak dbać o odporność dzieci w okresie wzmożonej zapadalności na grypę i przeziębienia.

Prowadzone w Polsce badania dowodzą, że nadwaga i otyłość występują odpowiednio u 6% i 4% dzieci w wieku 3-7 lat, to zatrważające wyniki. Wielu z nas częstuje malusińskich batonikiem, chipsami, cukierkami z ogromną ilością niezdrowych  tłuszczy i cukrów. My chcemy pokazać tak dzieciom jak i rodzicom, że słodycze mogą być zdrowe proponując chipsy owocowe lub batoniki owsiane.Dzieci rodziców mało aktywnych fizycznie także nie są aktywne ruchowo. A brak ruchu to pierwszy krok do otyłości. Rodzice powinni spędzać aktywnie czas razem z dziećmi. Dzieci w wieku przedszkolnym często naśladują rodziców – są dla nich największym autorytetem. Jeśli rodzice źle się odżywiają i prowadzą statyczny tryb życia, dzieci będą ich naśladować. Nasze przedszkole poprzez udział w tym programie będzie starało się jeszcze bardziej propagować zdrowy styl życia

koordynator mgr Ewelina Markowska - Ślufarnik

 

AKADEMIA  PRZYJAŹNI KUCYKÓW PONNY.

„Akademia Przyjaźni My Little Pony” jest programem edukacyjnym, który ma na celu zapoznanie dzieci w wieku przedszkolnym z wartościami takimi jak: uczciwość, szczodrość, przyjaźni, lojalność, życzliwość i radość poprzez zabawy i zadania z kucykami My Little Pony. W dzisiejszym świecie dzieciom  jest coraz trudniej radzić sobie z emocjami takimi jak złość, smutek, strach. Często dają im ujście w jedyny znany sobie sposób poprzez atak na kolegę. Chcemy pokazać przedszkolakom, że problemy, konflikty można rozwiązywać poprzez rozmowę, zabawę. 

 

MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

Przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiego projektu mającego na celu  zachęcanie do wspólnego czytania dzieci i rodziców. Wybraliśmy maskotkę , nadaliśmy jej imię Maja oraz założyliśmy jej specjalny dzienniczek. Wędruje ona do domu naszych przedszkolaków, gdzie mama lub tata wpisują tytuł przeczytane na dobranoc bajki. Razem z Maja będziemy uczyć się samodzielności, tworzyć kąciki regionalne i rozwiązywać inne ciekawe zadania. Koordynator mgr Anna KowalczykAKCJA UNICEF

Nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w akcji UNICEF – organizacji, która niesie pomoc najbiedniejszym dzieciom świata. Tym razem pomogliśmy dzieciom mieszkającym w Syrii – kraju, w którym od kilku lat trwa wojna. Spowodowała ona ogrom zniszczeń, zmusiła miliony mieszkańców do uchodźctwa, a tym, którzy pozostali, odebrała wszystko co mieli. Zbliżająca się zima, a co za tym idzie, gwałtowny spadek temperatury, może być zabójczy dla dzieci i ich rodzin, którzy pozbawieni dachu nad głową, schronili się w prowizorycznych mieszkaniach i obozach dla uchodźców. Celem projektu „Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę” było m.in. kształtowanie wśród dzieci i dorosłych postawy zaangażowania społecznego oraz zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i koców dla dzieci z Syrii. Każda, nawet najmniejsza kwota, pomogła przyczynić się do uratowania ludzkiego życia. 5 lutego 2018 roku w naszym przedszkolu odbyła się licytacja zrobionych przez rodziców czapek i szalików w ramach akcji. Wystawiono 6 kompletów czapek z szalikami, 4 szaliki, 4 czapki i jedną parę rękawiczek. W licytacji wzięło  udział ponad 70 rodziców. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu udało się zebrać 810 złotych, które następnie wpłacono na konto Unicefu. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy licytowali czapki i szaliki za pomoc potrzebującym dzieciom, za zaangażowanie w akcje prowadzone przez przedszkole.

  
   


GÓRA GROSZA

W naszym przedszkolu po raz drugi przeprowadziliśmy,, Akcję Góra Grosza" organizowaną w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 27 listopada 2017 do 2 stycznia 2018 roku.

Głównym celem akcji jest pomoc dzieciom z domów dziecka i rodzin zastępczych, , pomoc dla młodzieżowych ośrodków wychowawczych oraz programy terapeutyczne dla dzieci przebywających w różnych formach opieki zastępczej.  Najlepsze co możemy dać dziecku, to rodzina, w której może czuć się bezpiecznie, rozwijać się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, nawiązywać przyjaźnie. 70 tysięcy dzieci przebywających w opiece zastępczej czeka na taką rodzinę. Dlatego celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

 

Korzyści z uczestnictwa szkoły lub przedszkola w akcji

·    Efekt wychowawczy – uświadomienie dzieciom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

    Efekt integracyjny – możliwość przeprowadzenia wspólnego przedsięwzięcia nauczycieli i dzieci na rzecz potrzebujących dzieci.

    Efekt prestiżowy – możliwość włączenia się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej.

Na początku akcji przybliżyliśmy jej zadania wszystkim dzieciom z przedszkola poprze rozmowy na temat dzieci wychowujących się w domach dziecka i rodzinach zastępczych, jak również uświadomiliśmy  dzieci w jaki sposób możemy im pomóc włączając sie w akcję charytatywną jaka jest,, Akcja Góra Grosza" Monety zbierane były do specjalnie przygotowanych przez każdego dziecka skarbonek (słoiczki) za każdy zapełniony słoiczek dziecko otrzymywało serduszko. Dzieci bardzo aktywnie wzięły  udział w zbiórce monet przynosząc swoje wszystkie oszczędności napełniając kilkanaście słoiczków. w ten sposób uzbieraliśmy rekordową sumę pieniędzy i kilogramów pięciokrotnie więcej niż w roku ubiegłym

W akcji uczestniczyły wszystkie  siedem oddziałów  należące do Publicznego Przedszkola w Przytyku razem 175 dzieci.

·  Ogółem podczas XV akcji „Góra Grosza” zebraliśmy  1521,12 zł (tysiąc pięćset dwadzieścia jeden złotych
i dwanaście groszy)   -
127,5 kg  w tym:

NOMINAŁ   =     KWOTA

·         1 grosz- 316zł,

·         2 grosze-339zł,32gr,

·         5 groszy- 605zł,30 gr,

·         10 groszy-119zł,

·         20 groszy-95zł,

·         50-groszy-33zł,50 gr,

·         1 zł-7zł,

·         2 zł- 6zł.

                               


Dyrektor, grono pedagogiczne i wszyscy pracownicy przedszkola dziękujemy
z ca
łego serca wszystkim dzieciom i rodzicom za udział w akcji ,,Góra Grosza" 2017/2018r.

Koordynator akcji

Ewelina Markowska-Ślufarnik

    

KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

Program ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury" daje dzieciom wiele radości, dzięki niemu dzieci dowiadują się wiele ciekawych rzeczy na temat otaczającej nas przyrody ale przede wszystkim jak   o nią dbać by zostać przyjacielem Ziemi. W dobie rozwoju cywilizacji przyroda została odsunięta na drugi plan , naszym zadaniem już od najmłodszych lat jest rozwijać zainteresowania przyrodnicze tak by dziecko dostrzegło piękno otaczającego nas Świata. Zrozumieć że każde nieprzemyślane działanie w kierunku przyrody doprowadza do jej zniszczenia a która na  odbudowę potrzebuje wiele, wiele lat. Przedszkolaki poznają zwierzęta i rośliny, uczą się dbać  o naturę, a także doceniać rolę warzyw i owoców w prawidłowej diecie. Dzieciom ogromną radość sprawia praca w książeczkach otrzymanych w ramach projektu w których są ciekawostki na temat otaczającej nas przyrody.     MAMO, TATO WOLĘ WODĘ!
To jeden z najstarszych i najbardziej cenionych programów edukacyjnych  w Polsce. Został on zainicjowany w 2009 r. przez Żywiec Zdrój, w trosce  o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie, zwrócenie uwagi na zagadnienie ochrony środowiska oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i postawy proekologicznej u dzieci. W naszym przedszkolu bardzo ważne było i jest   propagowanie zdrowego styl życia i prawidłowych nawyków zdrowego odżywiania. Od dwóch lat nasze przedszkolaki w każdej chwili mają dostęp do świeżej wody i posiadają bogatą wiedze na temat wody - jako źródła życia na Ziemi


                              

                                      

ZBIERAMY BATERIE

Jako przedszkole promujące zdrowie dbamy tez o ekologię i środowisko. W ramach akcji Eko zbieramy zużyte baterie. Dzięki takiej akcji dzieci przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska, ale uczą się jak postępować z tego typu odpadami i gospodarności. Zapraszamy do przynoszenia zużytych baterii do naszego przedszkola i wrzucenia ich do zielonego pudełka znajdującego się przy drzwiach wejściowych.


"ZBIÓRKA NAKRĘTEK"
Publiczne Przedszkole w Przytyku przyłączyło się do charytatywnej akcji zbierania nakrętek plastikowych dla Marcela Skwarka chorego na serduszko. Opiekunowie Marcela liczą na wsparcie: wsparcie nauczycieli, rodziców, wychowanków. Zbierając nakrętki pomagamy Marcelowi oraz dbamy o środowisko. Zgromadzone nakrętki zostaną oddane do firmy, która zapłaci za 1 tonę nakrętek 1000zł. Pomagajmy, to nie kosztuje tak wiele!
   

    

    14.09.2018